Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć rysy?

Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć rysy?

Rysy na płycie indukcyjnej pojawiają się sukcesywnie wraz z kolejnymi okresami jej użytkowania. Porysowana płyta indukcyjna przestaje wyglądać estetycznie, a z biegiem czasu traci swoją funkcjonalność. Czym czyścić płytę indukcyjną, by jak najdłużej mogła ona jak najdłużej pełnić swoje funkcje?

Porysowana płyta indukcyjna – jak usunąć z niej rysy?

Wbrew pozorom, porysowana płyta indukcyjna to problem, który pojawia się stosunkowo często. Płyta indukcyjna czy ceramiczna to urządzenie, które wykorzystywane jest w kuchni bardzo często, wręcz codziennie. Nic dziwnego, że z czasem pojawiają się na niej drobne rysy i większe skazy. Na ogół są one jednak wynikiem działań, których można uniknąć jeśli zdasz sobie sprawę z ich konsekwencji. Jeśli decydujesz się bowiem na takie urządzenie jak płyta indukcyjna czyszczenie musi przebiegać w odpowiedni sposób, podobnie jak codzienne użytkowanie.

Czasem jednak zdarzy się, że rysy na płycie indukcyjnej pojawiają się mimo to, niszcząc jej wygląd i psując estetykę kuchni. Na szczęście porysowana płyta ceramiczna czy indukcyjna to problem, który można rozwiązać. Istnieje bowiem kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest przywrócenie płycie grzewczej dawnego blasku. Wystarczą do tego produkty, które znaleźć można w każdym domu, jak np. pasta do zębów czy soda oczyszczona. To proste, a zarazem skuteczne sposoby na pozbycie się rys i przedłużenie przydatności do użycia jednego z najważniejszych artykułów gospodarstwa domowego.

jak czyścić płytę indukcyjną

Jak usunąć rysy na płycie indukcyjnej – TOP5 sposobów

Rysy na płycie ceramicznej lub indukcyjnej mogą pojawić się w każdej chwili. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można poradzić sobie z nieestetycznymi zarysowaniami. Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej? Sprawdź listę naszych sposobów.

Usuwanie rys – Wosk sposobem na rysy

Jeśli w twojej kuchni znajduje się płyta indukcyjna rysy możesz wyczyścić przy pomocy wosku. Poradzi on sobie nawet z większymi uszkodzeniami. Jest to możliwe dzięki zawartej w wosku parafinie czy lanolinie, które zasklepiają płytę powodując, że rysy znikają. Wystarczy już cienka warstwa, naniesiona przy pomocy miękkiej ścierki, by zobaczyć różnicę w wyglądzie płyty. Pamiętaj jednak, by po skończeniu pracy usunąć nadmiar wosku czystą ścierką.

Usuwanie rys – Pasta do zębów

Jak naprawić porysowaną płytę? Użyj pasty do zębów. Usuwanie rys pastą do zębów przywraca tafli dawny wgląd. Sięgnij jednak po pastę mocno wybielającą. Podobnie jak wtedy, gdy ściera ona szkliwo zęba, tak samo zetrze zarysowania, działając na zasadzie tradycyjnego papieru ściernego. Pozwoli to wygładzić nierówną powierzchnię i spowoduje, że rysy staną się niewidoczne.

Usuwanie rys – Soda oczyszczona z wodą

Soda oczyszczona to produkt, który można znaleźć w niemalże każdej kuchni. Nadaje się ona nie tylko do czyszczenia, ale również i do wygładzania powierzchni płyty indukcyjnej. Porysowana płyta indukcyjna powinna być wyczyszczona roztworem wody z sodą, przygotowanym w proporcji 3:1. Taką miksturę nanieś na rysy i wetrzyj. Rysy na płycie indukcyjnej powoli znikną, ustępując miejsca gładkiej powierzchni i przywracając jej dawne walory estetyczne.

Usuwanie rys – Spirytus

Jak naprawić zarysowaną płytę? Można w tym celu użyć mieszanki, sporządzonej z wody i spirytusu. Wszystkie widoczne zarysowania przemyj ciepłą wodą, a następnie natrzyj spirytusem, używając w tym celu miękkiej, czystej ściereczki. To najlepszy sposób, żeby usunąć płyty z rysy indukcyjnej, zwłaszcza te stosunkowo niewielkie i płytkie.

Usuwanie rys – Dojrzały banan

Niewiarygodne. A jednak! Banan idealnie pokrywa wszystkie zagłębienia i zarysowania. To dobry sposób na to, jak naprawić zarysowaną płytę, bez używania środków chemicznych. Przekrój dojrzałego banana na pół i płaską stroną posmaruj zarysowaną powierzchnię. Pozostałości usuń przy pomocy delikatnej ściereczki. Banan zadziała jak wosk, wypełniając rysy na płycie indukcyjnej.

porysowana płyta indukcyjna

Jak uniknąć zarysowania płyty indukcyjnej?

Rysy na płycie indukcyjnej są bardzo często efektem jej niewłaściwego użytkowania. Pojawiają się one np. wówczas, gdy po jej powierzchni przesuwane są naczynia i garnki. Powoduje to uszkodzenie delikatnej tafli, a w konsekwencji powstawanie nieestetycznych rys. Jeśli w przesuwanie ciężkich garnków włoży się zbyt dużo siły, efektem może być nawet pęknięta płyta ceramiczna czy indukcyjna. Ważne jest jednak nie tylko prawidłowe używanie, ale również i pielęgnacja sprzętu. Warto zainwestować w delikatne ściereczki i odpowiednie detergenty, by jak najdłużej cieszyć się funkcjonalnością płyty i jej estetycznym wyglądem.

rysa na płycie indukcyjnej

Jak i czym prawidłowo czyścić płytę indukcyjną?

Jeśli decydujesz się na takie urządzenie, jak płyta indukcyjna czym czyścić staje się jednym z najważniejszych zagadnień. Dlaczego? Bo to właśnie prawidłowa pielęgnacja wydłuża żywotność płyty i powoduje, że porysowana czy pęknięta płyta grzewcza nie szpeci twojej kuchni. Dowiedz się więc, czym czyścić płytę indukcyjną, zanim przystąpisz do pracy.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – Stosuj odpowiednie detergenty

Jak czyścić płytę indukcyjną, by było to działanie bezpieczne, a zarazem skuteczne? Zainwestuj w odpowiednie detergenty, dedykowane takim urządzeniom. Płytę indukcyjną możesz wyczyścić również płynem do mycia szyb lub płynem do mycia naczyń i delikatną gąbką.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – Zainwestuj w delikatne ściereczki

Pęknięta płyta indukcyjna jest równie nieestetyczna, jak płyta brudna. Dlatego też zainwestuj w miękkie ściereczki, pozwalające usunąć wszystkie zabrudzenia, nie niszcząc przy tym delikatnej powierzchni. Sprawdzą się w tym przypadku zwłaszcza ściereczki z mikrofibry. Nigdy nie szoruj płyty szorstkimi gąbkami, ani tym bardziej środkami, zawierającymi elementy ścierające. Przyniesie to bowiem zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – Postaw na profesjonalne narzędzia

Jeśli chodzi o urządzenie jak płyta indukcyjna za czy przeciw jest wiele. Sporo osób martwi się, że płyta szybko się zniszczy i przestanie być estetyczna. Można tego uniknąć, stosując odpowiednie narzędzia, np. specjalistyczny skrobak, dedykowany właśnie delikatnym płytom indukcyjnym. Pozwoli on usunąć większe zabrudzenia, choć podczas jego użycia należy zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

1 komentarz do “Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć rysy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 7 =