Jaka lutownica będzie najlepsza? Polecane modele

Jaka lutownica będzie najlepsza? Polecane modele

Rozglądasz się za lutownicą? Jej wybór musi być podyktowany tym, do jakich zadań będzie Ci służyła. Zatem zanim przejdziesz do poszukiwań, dowiedz się, jaka lutownica będzie najlepsza, jakie są jej rodzaje i na co zwrócić uwagę, by zakup okazał się strzałem w 10!

Rodzaje lutownic – dopasuj ją do swoich potrzeb

Jaka lutownica będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Przede wszystkim na to, do jakiego rodzaju materiałów jest przeznaczona. Możemy wybierać wśród kilku różnych opcji:

  • Lutownica do elektroniki – najlepiej sprawdza się lutownica grzałkowa, która pozwoli na lutowanie małych podzespołów elektronicznych (SMD). Możesz również zdecydować się na zakup stacji lutowniczej. Istnieje wiele modeli tego urządzenia, także w mniej zaawansowanym (i tańszym!) wydaniu, które będzie odpowiednie do użytku indywidualnego.
  • Uniwersalna lutownica, która najlepiej sprawdza się w przypadku zadań domowych – przy łączeniu przewodów, a także podczas napraw obwodów elektrycznych. Warto rozważyć tutaj lutownicę transformatorową, która jest szczególnie polecana początkującym majsterkowiczom.
  • Lutownica do plastiku. Tak, również w takich sytuacjach to narzędzie może być przydatne! Lutowanie plastiku najlepiej przeprowadzać za pomocą prostych lutownic oporowych.
  • Lutownica do twardych materiałów, m.in. miedzianych rur, rynien, elementów dekarskich. Wymaga wyższej temperatury, dlatego w takich przypadkach warto wybrać model grzałkowy (kolbowy). Jej grot wykonany jest z masywnego kawałka metalu, dzięki czemu akumuluje energię cieplną, a to ułatwia lutowanie większych elementów. Te rodzaje lutownic mają również wyższą moc od klasycznej lutownicy oporowej.

Wybór grota do lutownicy

Lutownice różnią się również ze względu na kształt i rozmiar grota. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy grot w kształcie dłuta, ołówka, szpica czy grot płaski.

Grot to końcówka, która się nagrzewa, co powoduje topienie się cyny. Im jest cieńszy, tym bardziej niewielkie i precyzyjne prace będzie można wykonać. Warto jednak pamiętać, że małe groty mogą się szybciej zużywać. Dobra lutownica do lutowania dużych i ciężkich elementów będzie wyróżniać się raczej szerszą końcówką.

Jaką moc lutownicy wybrać?

Tutaj wybór jest dość prosty. Moc lutownicy powinna zależeć od tego, jaką pracę mamy do wykonania. Mocniejsze modele będą osiągały wyższą temperaturę, a im wyższa temperatura – tym skuteczniejsze będzie lutowanie nieco większych elementów. Przy drobnych naprawach wystarczające będą urządzenia o mniejszej mocy. Możesz również zdecydować się na lutownicę z przełącznikiem mocy, który pozwoli dopasować wysokość temperatury do tego, jaką pracę musisz wykonać.

Lutownica – jaka najlepsza? Wybierz narzędzie dla siebie

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziesz duży wybór różnego rodzaju lutownic, które pozwolą Ci wykonać niezbędne prace. Przed zakupem zapoznaj się z parametrami wybranych modeli, by możliwie najlepiej dopasować możliwości urządzenia do swoich potrzeb. Wśród najbardziej polecanych lutownic znajdziesz m.in.:

Lutownica transformatorowa Yato 180W

To spora, porządna lutownica o dość dużej mocy. Wyróżnia się tym, że jej grot nagrzewa się błyskawicznie. Służy do łączenia metalowych części za pomocą niskotopliwego spoiwa, np. cynowo-ołowiowego, lub do lutowania miękkiego. Jej korpus wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a punktowe oświetlenie ułatwia pracę w trudniejszych warunkach. Ile kosztuje lutownica tego typu? Cena w promocji to niewiele powyżej 80 zł.

Lutownica oporowa Yato 80W

Jaka lutownica będzie najlepsza? Na przykład ta marki Yato, przeznaczona do łączenia elementów metalowych za pomocą spoiwa niskotopliwego, takiego jak cynowo-ołowiowe. Sprawdzi się również podczas lutowania miękkiego. Jej konstrukcję tworzy kolba z tworzywa sztucznego odpornego na wysoką temperaturę i tuleja grzewcza z wymiennym grotem. Czas nagrzewania urządzenia to około 2 minuty. Cena lutownicy nie przekracza 40 zł.

Lutownica transformatorowa Lund 100W

Przykładem dobrej lutownicy jest także lutownica Lund. To model, który nagrzewa się w zaledwie 12 sekund! Ma korpus z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz wymienne groty. Punktowe oświetlenie pozwala na wygodniejszą pracę w trudnych warunkach. Cena to niespełna 50 zł.

Lutownica pistoletowa Vorel 40W

To bardzo dobry zamiennik klasycznej lutownicy transformatorowej. Małe gabaryty i lekka konstrukcja ułatwiają wiele precyzyjnych prac. Jej grot szybko się nagrzewa i stosunkowo długo trzyma temperaturę. Może służyć do pracy w trudnych warunkach na zewnątrz. Cena tej lutownicy nieznacznie przekracza kwotę 30 zł.

Stacja lutownicza Sthor

Stacja lutownicza Sthor jest świetnym urządzeniem do domowych prac lutowniczych, sprawdzi się w przypadku początkujących majsterkowiczów. Solidna podstawa jest wyposażona w uchwyt na kolbę. Włącznik zasilania umożliwia odłączenie urządzenia bez konieczności sięgania do gniazda sieciowego. Możemy również płynnie regulować temperaturę grota. Cena tej stacji to ok. 90 zł.

Dobra lutownica – dobry wstęp do majsterkowania

Jak widzisz, na rynku dostępnych jest wiele lutownic, dzięki którym możesz wykonać niezbędne prace. Ich cenowe zróżnicowanie sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapoznaj się z ich parametrami i wybierz idealny dla siebie produkt, dzięki któremu pokochasz majsterkowanie! Opisane wyżej modele (i wiele innych) znajdziesz w kategorii Narzędzia elektryczne w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 2 =