Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

OC to ubezpieczenie samochodu, które musi mieć każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Chociaż OC i AC to najpopularniejsze opcje ubezpieczenia komunikacyjnego, istnieją inne rodzaje ubezpieczeń, które warto znać. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniach dodatkowych i obowiązkowych? W jaki sposób można znaleźć najtańszą polisę OC AC i ile kosztuje ubezpieczenie pojazdu? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej — nie na ostatni moment

Niedopilnowanie mijającego terminu ważności OC auta należy do poważnego błędu popełnianego przez wielu właścicieli samochodów. Takich sytuacji doświadcza się między innymi podczas zakupu samochodu. Na początku korzystamy z polisy OC, którą wykupił poprzedni właściciel. Aby zachować ciągłość umowy, ubezpieczenie OC samochodu koniecznie trzeba odnowić przed wygaśnięciem tej umowy. Warto podkreślić, że ubezpieczenie OC często obejmuje ciągłość umowy, która zostaje automatycznie przedłużona po jej wygaśnięciu, więc nie ma się o co martwić.

Ponieważ ubezpieczenie OC jest wymagane, jego brak może skutkować znacznymi karami generowanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Koszt braku polisy OC przez właściciela samochodu może być wysoki. W przypadku, gdy ubezpieczenie samochodu wygasło od jednego do trzech dni temu, kara wynosi nieco ponad tysiąc złotych. Wysokość kar rośnie wraz z upływem czasu. Nie warto zwlekać z zakupem dodatkowego ubezpieczenia NNW lub obowiązkowego ubezpieczenia samochodu z OC, AC lub assistance.

Uświadamiamy właścicieli samochodów o konieczności dotrzymywania terminów, ponieważ wybór niesatysfakcjonującej oferty może niekiedy wiązać się z ubezpieczeniem auta na ostatnią chwilę. Najlepsze oferty ubezpieczeń można znaleźć na stronie: https://tuz.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie pojazdu?

Polisa ubezpieczeniowa samochodu to umowa między właścicielem pojazdu a ubezpieczycielem, która chroni przed skutkami finansowymi uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Istnieje wiele popularnych rodzajów ubezpieczeń samochodowych. Podstawowym i obowiązkowym (wymaganym w przypadku każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, bez wyjątku) jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni właściciela samochodu przed pozwami ze strony osób poszkodowanych w spowodowanym przez niego wypadku. Obejmuje ono szkody na ciele, zdrowiu i mieniu innych kierowców. Tak zwane autocasco jest dodatkowym rodzajem ubezpieczenia. To opcjonalne ubezpieczenie chroni samochód przed różnymi rodzajami szkód, w tym wypadkami, kradzieżami, pożarami, powodziami i innymi.

Co obejmuje ubezpieczenie auta OC?

Ubezpieczenie OC, często nazywane po prostu polisą OC, zapewnia właścicielowi samochodu zabezpieczenie finansowe na wypadek, gdyby uczestniczył on w wypadku samochodowym i spowodował obrażenia innych osób. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wydatki związane z leczeniem obrażeń oraz wymianą lub naprawą zniszczonego mienia poszkodowanego są pokrywane z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Może to dotyczyć kierowców, pasażerów innych samochodów, pieszych i świadków. Odszkodowanie za szkody majątkowe spowodowane przez właściciela ubezpieczonego pojazdu, w tym uszkodzenie lub zniszczenie samochodów, budynków, ogrodzeń, znaków drogowych itp. jest również objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC?

Podstawową polisą jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (jak wynika z przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych). Jego wysokość zależy od kilku czynników. Pod uwagę brane są m.in. wiek kierowcy, historia jazdy i nieostrożna jazda. Wiek samochodu, jego użytkowanie, a nawet miejsce parkowania są kluczowymi czynnikami. Koszt polisy wzrośnie, jeśli kierowca zdecyduje się wykupić inne ubezpieczenie komunikacyjne od następstw nieszczęśliwych wypadków lub assistance oprócz wymaganego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Jak wykupić odpowiednie obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Wybór najlepszego ubezpieczenia samochodowego oznacza wzięcie pod uwagę wielu zmiennych, w tym zakresu ubezpieczenia, kosztów, ofert specjalnych, ocen ubezpieczycieli itp. W pierwszej kolejności należy rozważyć, jaki rodzaj ubezpieczenia jest niezbędny. Czy wystarczy podstawowe ubezpieczenie OC, czy też potrzebujesz pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC, AC, Assistance, NNW)? Następnym krokiem jest zebranie wszystkich istotnych danych dotyczących pojazdu, w tym marki, modelu, roku produkcji, wartości rynkowej i przebiegu, ponieważ wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość składki. Korzystanie z porównywarek ubezpieczeń to świetny pomysł. Można na nich znaleźć różnice w zakresie kosztów, warunków polis lub dostępnych zniżek. W ten sposób można znaleźć ubezpieczenie samochodowe o najniższej stawce. Umowę ubezpieczenia samochodu warto podpisać z pewnym i jakościowym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − siedem =