Jak zrobić czapkę na drutach na okrągło?

Jak zrobić czapkę na drutach na okrągło?

Czapka na drutach na okrągło to element ubioru, który nie tylko ochroni głowę przed chłodem zimowych dni, ale również przyciągnie wzrok przechodniów i pozwoli poczuć się komfortowo w zimowej stylizacji. Dowiedz się, jakie są wzory czapek na drutach, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Co będzie potrzebne do zrobienia czapki na drutach?

Dla wielu osób nie ma bardziej relaksującego zajęcia, niż robótki na drutach czapki należą z kolei do najczęściej wybieranych elementów garderoby, spośród tych, które można wydziergać. Co należy przygotować, by powstała czapka na drutach na okrągło? To przede wszystkim druty na żyłce, stanowiące podstawowy element, niezbędny do realizacji zadania. Kolejnym ważnym przedmiotem jest włóczka. Poszczególne włóczki różnią się od siebie grubością oraz fakturą. Czapki robione na drutach wymagają użycia włóczki z bawełny, która w tym przypadku sprawdzi się najlepiej. Prosta czapka na szydełku czy czapka na drutach dla dziewczynki będą wymagały również przygotowania nożyczek, agrafek i wzorów.

czapka na drutach

Dobór drutów i ustalanie długości czapki

Czapki damskie na drutach będą z pewnością miały inną długość, niż czapka na drutach dla niemowlaka. Wybierając odpowiednią długość, warto więc zasugerować się wiekiem osoby, dla której czapka będzie przeznaczona. Zarówno czapka na drutach robiona na okrągło, jak i czapka na szydełku, mogą mieć taką długość, jaką wybierze osoba dziergająca. Jeśli wie ona, jak uszyć czapkę kucharską czy jak zrobić beret na szydełku krok po kroku, dobranie odpowiedniej długości nie będzie stanowiło większego problemu. Jeśli chodzi o druty, warto natomiast sugerować się informacjami, podanymi na opakowaniu włóczki. Na etykiecie zamieszczone są bowiem z reguły najważniejsze informacje, łącznie z tym, jakiej średnicy druty należy wybrać.

czapka na szydełku

Materiały niezbędne do uszycia czapki na drutach na okrągło

Czapki męskie na drutach cechują się eleganckim wyglądem i ciekawym stylem. Dotyczy to zwłaszcza tych, które dziergane są na okrągło. Wyglądają one znacznie lepiej, niż czapki męskie na szydełku wzór jednak wymaga przygotowania kilku prostych materiałów. To przede wszystkim druty z żyłką. Aby zrobić czapkę na okrągło, potrzebujemy krótsze druty. Na długich z kolei robi się chusty z dużą ilością oczek. Elastyczne nabieranie oczek na druty długie jest w przypadku czapki niewygodne i niezgrabne. Lepiej więc wybrać krótkie druty, które ułatwią również elastyczne zakończenie robótki na drutach. Najlepiej, by były to druty 5mm, z żyłką o długości 40 cm. Ważnym materiałem jest również włóczka w wybranym kolorze, igła, nożyczki i kilka markerów.

czapki na drutach wzory i opisy

Przykładowe wzory szycia czapek na drutach

Wzorów czapek jest naprawdę wiele. Zarówno czapki męskie na szydełku, jak i czapeczki dla dzieci na szydełku nie pozostawiają szerokiego pola do popisu dla wyobraźni. Inaczej jest w przypadku dziergania na drutach. Nawet jeśli chodzi o zwykły beret na drutach opis wykonania stwarza wówczas możliwości wprowadzenia własnej inwencji twórczej w ostateczny projekt. Inne popularne wzory to również czapka smerfetka, czapka kucharska, a nawet czapka krasnal na drutach jak zrobić te ciekawe nakrycia głowy? Warto sięgnąć do źródeł, w których szycie czapki na okrągło omawiane jest krok po kroku, a poszczególne projekty opatrzone zostały licznymi wskazówkami, wspomagającymi pracę.

jak zrobić czapeczkę na drutach

Jak zrobić czapkę na drutach na okrągło krok po kroku?

Jak zrobić czapeczkę na drutach? Okazuje się, że nie jest to wyjątkowo trudne zadanie. Wystarczy znać podstawy dziergania, by własnoręcznie zrobiona czapka na drutach z żyłką ogrzała naszą głowę w mroźne zimowe dni. Warto jednak zacząć od prostszych zadań. Jeśli marzy nam się czapka smerfetka na drutach wzór może być nieco skomplikowany dla początkujących osób. Zobacz więc, jak wykonać prostą czapkę i podejmij wyzwanie, gdyż – jak wiadomo – praktyka czyni mistrza.

Dzierganie czapki na drutach – krok 1

Jeśli chodzi o czapki na drutach wzory i opisy bardzo często różnią się od siebie. Jednak czapka na drutach dla początkujących wymaga tylko kilku podstawowych narzędzi i nieco wprawy. Przygotuj więc druty 5 mm z 40 cm żyłką, markery oraz igłę. Jeśli chcesz zmniejszać swoją czapkę w ostatnim etapie tak, by bardziej przylegała ona do głowy, przygotuj również druty 60/80 cm.

Dzierganie czapki na drutach – krok 2

Na początku musisz zawiązać supełek, w który włożysz drut. Teraz możesz już narzucać oczka. Staraj się przy tym, by znalazły się one na drucie równomiernie. Jeśli marzy ci się zwariowana czapka na drutach wzory z pewnością będą nieco inne. Teraz jednak narzuć 80 oczek i rozciągnij je na całej długości drutów. Pamiętaj, aby nitkę, prowadzącą do kłębka, umieścić z prawej strony, koniec robótki natomiast z lewej strony. Marker włóż na prawy drut i rozpocznij okrążanie. Pierwszą pętelkę, która nie jest oczkiem, można ściągnąć z drutu lub też przerobić pierwsze oczko razem z pętelką.

Dzierganie czapki na drutach – krok 3

Twoja prosta czapka na drutach zacznie teraz nabierać kształtu. W tym celu przerabiaj oczko prawe (od dołu) – oczko lewe (nitka musi przejść nad drutem, a nie pod). Schemat oczko prawe-oczko lewe powtarzaj aż do końca rzędu. W ten sposób wykonuj kolejne rzędy. Pomimo powtarzania czynności, skup uwagę, by nie pomylić się w żadnym momencie. Męska czapka na drutach będzie wymagała innej długości, niż czapki na drutach dla dzieci. Twoja czapka na drutach wzór zaplanowany ma na ok. 30 cm. Na tym etapie zakończ dzierganie kolejnych rzędów.

Dzierganie czapki na drutach – krok 4

Teraz pozostaje już tylko zakończenie czapki na drutach. Utnij nitkę, nawlecz na nią igłę i przy jej pomocy ściągnij oczka z drutów, nawlekając je po kolei. Teraz przełóż czapkę na lewą stronę i zaciągnij oczka, uważając przy tym, by nitka nie pękła. Wkłuwaj teraz igłę w oczka i przeciągaj je tak, by dziurka na czubku powoli się zamykała. Zakończ pracę kilkoma supełkami, które uniemożliwią rozplątanie się włóczki. Twoja czapka na okrągłych drutach jest już gotowa!

robótki na drutach

Pomocne wskazówki dla początkujących krawców i krawcowych

Jeśli marzy ci się czapka męska szydełko nie jest natomiast twoją mocną stroną, postaw na druty! To bardzo wdzięczny, a zarazem wyjątkowy sposób na robótki ręczne. Pamiętaj jednak, by nigdy nie zrażać się początkowymi problemami i błędami, które z biegiem czasu zostaną zupełnie wyeliminowane. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza, a początkowe trudności przekuć można w ostateczny sukces. Warto również zacząć od odpowiednich włóczek i drutów, które nie będą wymagały sporych umiejętności. Skup się także na projektach dla początkujących, by nie zniechęcić się już od pierwszych chwil pracy nad skomplikowanymi wzorami.

1 komentarz do “Jak zrobić czapkę na drutach na okrągło?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − pięć =