Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Domowe destylatory do alkoholu cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Wbrew pozorom, budowa destylatora krok po kroku nie jest trudna, a efekty z pewnością zaskoczą niejednego sceptyka. Dowiedz się, jak zrobić destylator alkoholu na własny użytek, wykorzystując wyłącznie materiały, które znajdują się w każdym gospodarstwie domowym.
Czym jest destylator?
Destylator to urządzenie, które nie tylko umożliwia, ale również i ułatwia proces destylacji alkoholu. Konstrukcja destylatora może być zarówno prosta, wykonana domowym sposobem przy wykorzystaniu dostępnych powszechnie materiałów, jak i znacznie bardziej skomplikowana. W tym przypadku obsługa nie będzie odpowiednim zadaniem dla osoby bez doświadczenia i umiejętności. Niezależnie od budowy, podobny jest cel, któremu służy destylator budowa i działanie umożliwiają bowiem uzyskanie z danej cieczy składnika, pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń, a następnie skroplenie go w zbiorniku podstawowym.
Jak zbudowany jest destylator?
Proces destylacji nie zajdzie bez obecności destylatora. Schemat destylatora alkoholu może być zarówno bardzo prosty, jak i znacznie bardziej skomplikowany. Budowa destylatora z kega z pewnością będzie różnić się od tego, jak wygląda budowa destylatora z refluksem. Ten z kolei będzie inny, niż destylator miedziany budowa w każdym przypadku będzie odmienna, choć cel podobny. Najpopularniejszym rodzajem destylatora jest destylator kolumnowy. Jeśli chodzi o każdy destylator alkoholu budowa obejmuje kilka podstawowych elementów. I tak schemat destylatora do bimbru powinien uwzględniać kocioł, chłodnicę, w której skropli się alkohol, system sterowania, pomagający sterować cieczą oraz kolumnę ratyfikacyjną, która będzie zatrzymywała opary wodne i inne substancje. To podstawowy schemat destylatora do bimbru, który może być znacznie bardziej rozbudowany lub – wprost przeciwnie – uproszczony.
Na czym polega proces destylacji?
Budowa destylatora do alkoholu umożliwia przeprowadzenie procesu destylacji. Najogólniej rzecz ujmując, polega on na zamianie cieczy w parę, by następnie skroplić ją ponownie w stan ciekły. Proces ten stosuje się po to, by doszło do wyizolowania konkretnego składnika lub też wszystkich składników wybranej cieczy. Destylacja opiera się na różnych temperaturach, w jakich zachodzi wrzenie poszczególnych składników, składających się na roztwór. Jest ona niezbędna, by stworzyć bimber krok po kroku, ale również i podczas wytwarzania zupełnie innych produktów, niż wysokoprocentowe alkohole.
Jak zrobić prosty destylator do bimbru krok po kroku?
Budowa aparatury do bimbru nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się na początku wydawać. Najprostszy destylator, wykonywany na użytek domowy, nie musi opierać się na skomplikowanej technologii i drogich elementach. Jak zrobić aparaturę do bimbru w domu? Przeczytaj kilka wskazówek, zanim przystąpisz do działania.
Krok 1: Przygotowanie niezbędnych przedmiotów
Budowa destylatora krok po kroku powinna zacząć się od przygotowania niezbędnych przedmiotów. Jeśli zgromadzisz je w jednym miejscu, nie będziesz musiał tracić czasu na szukanie ich, gdy zajdzie taka potrzeba. Przygotuj więc dwa garnki (jeden mały, drugi olbrzymi), dużą miskę z zaokrąglonym dnem o średnicy większej, niż duży garnek, cegły, chleb i termometr ze skalą przekraczającą 100˚C.
Krok 2: Budowa destylatora do bimbru – rozpoczęcie konstrukcji
Schemat budowy destylatora do bimbru jest prosty. Podobny będzie też efekt końcowy pracy. Póki co jednak budowa destylatora domowego jeszcze się nie rozpoczęła. W pierwszej kolejności należy bowiem umieścić mniejszy garnek w środku dużego. Nie powinien on jednak dotykać dna. W tym celu wykorzystaj przygotowane wcześniej cegły, które będą stanowić podstawkę pod mały garnek.
Krok 3: Destylator do bimbru nabiera kształtu
Tak przygotowaną konstrukcję umieść na kuchence. Zacier należy wlać do dużego naczynia. To z kolei trzeba przykryć miską z zaokrąglonym dnem. Przykrycie to jednak nie może być zupełnie przypadkowe. Pomiędzy garnkiem, a dnem miski musi być zachowana przestrzeń o wielkości ok. kilku centymetrów.
Krok 4: Uszczelnienie konstrukcji
Naczynie, pełniące rolę przykrycia, musi również idealnie przylegać do garnka. W tym celu należy wykorzystać przygotowany chleb. To ważny krok, jeśli chodzi o pomysł na to, jak zrobić destylator do bimbru, więc nie należy go pomijać. Destylator do bimbru schemat jest prosty, ale każdy etap powinien być wykonany dokładnie. Tak więc chlebem należy uszczelnić wszystkie miejsca, gdzie naczynie nie przylega ściśle do garnka.
Krok 5: Kontrola temperatury we wnętrzu destylatora
To jeszcze nie wszystkie wskazówki, jak zrobić destylator. Został jeszcze termometr, który przyda się, by skontrolować temperaturę płynu. Należy go umieścić w dużym naczyniu. Posłuży do tego otwór, jaki trzeba w nim wywiercić. To jeden ze sposobów na to, jak zrobić destylator bimbru w domu. Innym pomysłem jest również zastosowanie termometru, który umożliwi zdalny pomiar temperatury z pomocą specjalnego czujnika. Tak powstała aparatura do bimbru budowa została zakończona, można więc śmiało cieszyć się z jej efektów.
Pozostała armatura do bimbru
Schemat aparatury do bimbru czy wiedza na temat tego, jak zrobić destylator do bimbru z kega to jeszcze nie wszystko. Produkcja bimbru wymaga również dodatkowej aparatury. Należy do niej np. chłodnica, szklane rurki i odstojnik. Budowa destylatora i jego przeznaczenie wymuszają również przygotowanie drożdży gorzelniczych lub też zaprawki do bimbru oraz węgla aktywnego, który posłuży do filtrowania destylatorów i wody. Posiadając już schemat destylatora, warto również pokusić się o etykiety, które sprawią, że nasza produkcja bimbru krok po kroku będzie miała eleganckie zakończenie.
Czy pędzenie bimbru jest nielegalne?
Pędzenie bimbru na domowy użytek to problem, z którego wynika wiele niejasności. Stąd też w popularnych przeglądarkach niezwykle często wpisywane są hasła „bimber aparatura budowa” czy też „bimber aparatura schemat”. Nic dziwnego, bo luka w prawie bywa często wykorzystywana zarówno świadomie, jak i bez dostatecznej wiedzy na ten temat. Jak się jednak okazuje, pędzenie bimbru, nawet na własny użytek, jest nielegalne i zabronione przepisami prawa. Co ciekawe, nie jest zabronione posiadanie przedmiotu, jakim jest aparatura do bimbru schemat postępowania jest więc jednoznaczny – nie możesz produkować bimbru, ale możesz posiadać narzędzia do tego służące. Stąd też pozyskanie informacji na temat tego, jak wygląda schemat destylatora czy aparatura do bimbru jak zrobić maszynę na własny użytek jest proste i zgodne z prawem, ale już wykorzystanie jej w wiadomym celu będzie surowo karane.
szkoda, że nie ma jakiegoś wzoru pdf czy cos