Nowe odsłona drewnianego tarasu na wiosnę

Nowe odsłona drewnianego tarasu na wiosnę

Ciepłe wiosenne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego właśnie w tym okresie wiele osób decyduje się na odnowienie swojego drewnianego tarasu. To idealne miejsce do relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz organizowania letnich grillów. Jednak, aby cieszyć się jego urokami, warto zadbać o odpowiednią estetykę. Podpowiadamy, jak odświeżyć drewniany taras na wiosnę, jakie farby do drewna wybrać i które kolory są obecnie najpopularniejsze.

Planowanie stylu

Istotnym elementem, który wpływa na wygląd tarasu, jest jego architektura. Dlatego, przed przystąpieniem do odświeżenia, warto zastanowić się nad tym, w jakim stylu chcemy go zaaranżować – jakie meble i dodatki będą na nim się znajdować. W ostatnim czasie bardzo modne są tarasy urządzone w duchu skandynawskim: minimalistyczne, jasne, z dużą ilością roślin. Można zainspirować się też modnymi w ostatnim czasie trendami, takimi jak hygge, czyli sztuce życia w zgodzie z naturą, czy wabi-sabi, który charakteryzuje się prostotą i niedoskonałym pięknem.

Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania tarasu, warto dokładnie oczyścić drewno, usunąć z niego brud, plamy i pozostałości po starej farbie. Do tego celu można wykorzystać np. specjalne preparaty, dostępne w sklepach budowlanych. Następnie należy zaimpregnować drewno, aby zabezpieczyć je m.in. przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Wybór farby do drewna

Czas na znalezienie odpowiedniej farby do drewna. Kolory tego produktu będą miały spore znaczenie dla ostatecznej estetyki tarasu. Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty nadają się do malowania naturalnego materiału. Najlepiej wybrać farbę, która tworzy powłokę odpychającą wodę, a także jest odporna na ścieranie i promieniowanie UV

Na rynku dostępnych jest wiele kolorów farb, dlatego warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na uzyskaniu naturalnego wyglądu drewna, najlepiej wybrać przezroczystą farbę lub tzw. lakierobejcę. Dzięki temu pięknie podkreślimy słoje desek. Do wyboru mamy również wiele transparentnych farb, które mogą delikatnie zmieniać odcień drewna.

Jeśli natomiast chcemy stworzyć zupełnie nową aranżację i nie zależy nam na naturalnym wyglądzie desek tarasu, warto postawić na farby do drewna, których kolory w pełni kryją malowaną powierzchnię. W takim przypadku mamy dużą dowolność. Możemy z tarasu zrobić centralny punkt ogrodu, wyróżniając go odważnymi barwami, np. słonecznym odcieniem żółtego. Większość osób decyduje się jednak na kolory stonowane, które nie będą przytłaczać przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład połączenie w takiej aranżacji jasnej szarości i turkusu lub odcienia cappuccino ze zgaszoną bielą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − 3 =