Jak przywrócić kolor ubraniom?

Jak przywrócić kolor ubraniom?

Ulubione ubrania nosimy długo i często pierzemy. Niestety, odbija się to na ich wyglądzie – kolory tracą intensywność, białe koszulki żółkną, a czarne ciuchy wraz z upływem czasu stają się szare. Jak przywrócić kolor ubraniom, których nie chcemy jeszcze wyrzucać? Poznaj kilka sztuczek, by znów wyglądały one jak nowe.

Dlaczego ubrania tracą intensywny kolor?

Kolor ubrania zależy przede wszystkim od ilości barwnika, który zastosowano, by nadać mu intensywną barwę. Im go więcej, tym kolor jest bardziej żywy i głęboki. Jeśli ciuchy będą prane w zbyt ciepłej wodzie lub w zbyt mocnych detergentach, barwnik będzie stopniowo wypłukiwany. To z kolei będzie skutkowało utratą intensywności kolorów i spłowieniem ubrań. Na utratę intensywnej barwy wpływa również pranie czarnych ubrań z kolorowymi oraz nieumiejętne wywabianie plam. Wybielacze usuwają często nie tylko zabrudzenie, ale również i sam barwnik.

Wybielacz to dobry sposób na to, jak przywrócić biały kolor ubraniom. Jak sama nazwa wskazuje, można nim wybielać wyłącznie białe rzeczy. Odbarwione ubrania w innych kolorach zdecydowanie lepiej potraktować odplamiaczem. Pozwoli to na zachowanie głębi koloru, a materiał nie zostanie zniszczony. Na intensywność koloru wpływa jednak nie tylko pranie, ale również i suszenie ubrań. W upalne dni lepiej schować suszarkę do domu. Intensywne słońce powoduje zarówno szybkie wysychanie materiałów, jak też ich blaknięcie. Wyblakłe ubrania od słońca przestają być estetyczne i mogą wylądować na samym dnie szuflady.

jak przywrócić kolor ubraniom

Co zrobić żeby ubrania nie traciły koloru?

Wypłowiałe ubrania wyglądają bardzo nieestetycznie. Nic dziwnego, że mało kto chce je nosić. Zanim zastanowimy się jednak, jak przywrócić kolor wypłowiałym ubraniom, warto pomyśleć co zrobić, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji. Jak się bowiem okazuje, wystarczy chronić ciuchy w trakcie prania, by zachowały one intensywność koloru na dłużej. Oprócz środków, które dostępne są na sklepowych półkach, można w tym celu zastosować również kilka domowych sposobów.

Opierają się one na powszechnie dostępnych produktach, a są bardzo dobrym pomysłem na to, jak prać czarne ubrania by nie straciły koloru i jak dbać o kolorową garderobę. Jednym z pomysłów jest pieprz, używany w każdej kuchni. Wystarczy jedna łyżeczka dodana do prania, by zniwelować skutki działania silnych detergentów i ochronić barwnik przed wypłukaniem. Idealnie sprawdzi się również napar z kawy lub herbaty, zwłaszcza jeśli chodzi o czarne rzeczy. Dzięki zastosowaniu naparu, ochronimy ciemne kolory przed wyblaknięciem w praniu.

jak przywrócić kolor zszarzałym ubraniom

Domowe sposoby na przywrócenie koloru ubraniom

Ulubione ciuchy ciężko wyrzucić z szafy, gdy stracą one intensywność kolorów i stają się wypłowiałe. Na szczęście istnieje szereg sposobów na to, jak przywrócić kolor zszarzałym ubraniom i jak odzyskać kolor ubrania.

Zastosowanie naparu z liści orzecha włoskiego

O zbawiennym wpływie naparu z kawy i herbaty już wiemy. Teraz przyszła kolej na liście orzecha włoskiego. To naturalny ciemny barwnik, dzięki któremu będzie możliwe pogłębienie intensywności czarnych odcieni. Wystarczy moczyć ubrania w naparze, a następnie wyprać delikatnie, by móc na nowo cieszyć się ich wyglądem.

Roztwór wody utlenionej

Co najlepiej przywraca biel ubraniom? Jak się okazuje, produktem takim może być woda utleniona, która powinna znajdować się w każdej apteczce. Wybielanie ubrań wodą utlenioną należy rozpocząć od przygotowania roztworu. Na 1 litr wody przypada 1 łyżka wody utlenionej 12%. W takiej miksturze należy moczyć białe ubrania przez 10 minut, by odzyskały one świetny wygląd.

Barwniki do ubrań

Barwniki do ubrań to oczywisty sposób na to, jak przywrócić kolor zafarbowanym ubraniom. Ponowne zabarwienie ubrań spowoduje, że kolor odzyska intensywność. Jedynym problemem może być dobranie odpowiedniej barwy, choć współcześnie istnieje spory wybór produktów, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Techniki farbowania są różne. Dlatego też zawsze warto zapoznać się z informacjami od producenta, umieszczonymi na opakowaniach.

Ocet kuchenny

Na sprane ubrania może pomóc ocet kuchenny. Ocet na zafarbowane ubrania to dobry odplamiacz, ale również pozwoli on nieco ożywić wyblakłe kolory. Roztwór z wody i octu to nie tylko sposób na odplamienie zabrudzonych elementów garderoby, ale również pomysł na to jak przywrócić kolor ubraniom. Można go stosować również prewencyjnie, gdyż produkt ten wykazuje silne właściwości ochronne i bakteriobójcze.

Woda i sok z cytryny

To nie tylko dobry sposób na to, jak prać białe pranie bezpiecznie, ale również jak wybielić koszule czy przywrócić intensywność barw ulubionym ciuchom. Pozwalają na to właściwości cytryny, której sok chroni tkaniny, przywracając im żywe kolory. Zdecydowanie lepiej wykorzystać sok z cytryny, jako sposób na wybielanie tkanin, niż pranie kolorowej garderoby.

jak wybielić koszule

Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Jednym z pomysłów jest płyn do prania przywracający kolor. Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom, korzystając wyłącznie z domowych sposobów? Można w tym pomóc ocet, umieszczony w bębnie pralki. Wystarczy już jednak szklanka, by ubrania odzyskały czarną barwę. Co zrobić żeby czarne ubrania odzyskały kolor? Jeśli chodzi o garderobę w tym kolorze, idealnie sprawdzi się również napar z liści orzecha włoskiego. Jego właściwości zostały już omówione nieco wcześniej.

To naturalny barwnik, który stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych produktów, które można zakupić niemalże w każdej drogerii. Jeśli domowe sposoby zawiodą, to właśnie tam udaj się po barwniki, pozwalające na odzyskanie dawnego blasku ulubionym ciuchom. Ważne jest również to, jak prać czarne ubrania. Należy to robić w temperaturze, która nie przekracza 40˚C i przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych detergentów.

odbarwione ubrania

Jak przywrócić czerwony kolor ubraniom?

Wiemy już, jak przywrócić czarny kolor ubraniom, przyszła więc pora na ubrania kolorowe. Przy czerwonych barwach dobrze sprawdzi się wymieniany już wielokrotnie ocet. Będzie on działał na barwnik ożywiająco oraz ochronnie. Jeśli ten domowy specyfik nie pomoże, ratunku można poszukać w drogerii, gdzie dostępnych jest wiele odcieni barwników. Czerwony kolor przywrócić można z ich pomocą pamiętając jednak, by odpowiednio dobrać barwę.

sprane ubrania

Jak przywrócić biel białym ubraniom?

Co z białym kolorem? Jak przywrócić biel ubraniom i jak wybielić poszarzałe ubrania? Dobrym sposobem na zafarbowane białe ubrania jest sok z cytryny. Należy wlać go do bębna i ustawić normalny przebieg prania. To wart rozważenia pomysł na to, jak prać białe pranie, choć raczej nie sprawdzi się jako rozwiązanie problemu jak prac czarne pranie.

Sok z cytryny przywróci jasnym tkaninom intensywny odcień, natomiast jako odplamiacz posłużyć może woda utleniona 12%. Zamoczenie ciuchów w jej roztworze z wodą to dobry pomysł na to, jak wybielić ubrania. Jeśli wolimy zaufać chemicznym rozwiązaniom, można zakupić w sklepie odpowiedni wybielacz, będący odpowiedzią producentów na pytanie, co zrobić z zafarbowanymi ubraniami w kolorze białym i jak odfarbować ubrania, które chcemy w dalszym ciągu używać.

1 komentarz do “Jak przywrócić kolor ubraniom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =