Praca w Niemczech w opiece – czy jest sposobem na poprawę sytuacji materialnej?

Praca w Niemczech w opiece – czy jest sposobem na poprawę sytuacji materialnej?

Migracja zarobkowa dla Polaków nie jest niczym nowym. Nasi rodacy od lat wyjeżdżali za przysłowiowym chlebem za granicę. Przez wiele lat głównym kierunkiem były Stany Zjednoczone, jednak wraz z wejściem do UE Polacy wybierają bliższe kierunki. Jednym z popularniejszych są Niemcy. Za zachodnią granicą podejmują oni różne prace, a jedną z nich jest opieka nad seniorem. Czy ten zawód pozwala jednak na godziwy zarobek i poprawę swojej sytuacji materialnej?

Praca w opiece w Niemczech – czy to się naprawdę opłaca?

Na pracę jako opiekunka seniora w Niemczech decyduje się wiele Polaków i Polek. Ogłoszenia od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Chętnie odpowiadają na nie zarówno osoby szukające stałego zatrudnienia, jak i te zainteresowane pracą dorywczą. Duże zainteresowanie nie dziwi, bowiem praca w opiece w Niemczech faktycznie jest opłacalna. Średnia pensja to 1500 euro miesięcznie, co przy obecnym kursie daje 7000 złotych. Do tego dochodzą dodatki i premie np. za pracę w święta czy weekendy. Na tak wysoką pensję nie mogą liczyć, opiekunki czy pielęgniarki pracujące w Polsce. Warto też wspomnieć, że wynagrodzenie niemal w całości można odłożyć, bowiem zatrudnienie przez felizajob.pl jako opiekunka seniora w Niemczech wiąże się z gwarancją miejsca zamieszkania (pokoju w domu seniora) oraz wyżywienia.

Ile zarobi opiekunka w Niemczech w 2023 roku?

Wysokość wynagrodzenia opiekunki zależy od wielu czynników. W dużej mierze wynika z doświadczenia i kwalifikacji osoby zatrudnianej. Im są one wyższe, tym wyższa jest pensja. Na wysokie zarobki liczyć mogą osoby po studiach kierunkowych np. pielęgniarskie, medyczne, rehabilitacji, z certyfikatami kursów (pierwsza pomoc, dietetyka, animacja czasu wolnego psychologia osoby starszej) oraz dobrze znające język niemiecki. Wyższa pensja oferowana jest również opiekunkom podejmującym się pomocy seniorom leżącym, z poważnymi schorzeniami, demencją itp. Inne czynniki, które również wpływają na zarobki to: zakres obowiązków, miejsce podjęcia zatrudnienia, warunki pracy.

Czy praca jako opiekunka seniora w Niemczech jest legalna i bezpieczna?

Podejmując zatrudnienie jako opiekunka w Niemczech, zawsze należy zadbać o własne bezpieczeństwo. To, dlatego za zachodnią granicę nie warto jechać bez podpisania umowy i dokładnego zapoznania się z warunkami zatrudnienia, zamieszkania, zakresem obowiązków, wysokością pensji. Nie chcąc podejmować współpracy bezpośrednio z niemiecką rodziną, ofert można poszukać u polskiego pośrednika, który w całości przejmie obsługę formalną umowy – zadba o jej podpisanie, ubezpieczenie społeczne i medyczne, wsparcie opiekunki na miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =