Budowa kotłowi jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym budynku. Znajduje się w niej źródło ciepła, dzięki któremu można ogrzać cały budynek. Warto, zatem w prawidłowy sposób zaprojektować oraz wykonać budowę takiego rodzaju pomieszczenia, aby zagwarantować wysoki komfort cieplny przez cały rok. Warto pamiętać, iż do budowy kotłowni wymagane jest przestrzeganie określonych norm oraz przepisów, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo domowników. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące budowy kotłowni znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Budowa kotłowni
Kotłownia https://gfi.info.pl/kotlownie/, czyli pomieszczenie przeznaczone na piec, kanały wentylacyjne oraz na zasobnik ciepłej wody użytkowej lub ewentualnie również na składowanie opału, powinna być dobrana pod kątem wybranego sposobu ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Warto również zadbać o prawidłową wentylacje takiego rodzaju pomieszczenia. Zgodnie z prawem budowlany kocioł na olej bądź paliwo stałe powinien zostać zamontowany w osobnym wydzielonym pomieszczeniu. Piece gazowe niekoniecznie muszą być umieszczane w osobnych pomieszczeniach – tutaj decyzja zależna jest od konkretnego przypadku. Przepisy określają także, jakie wymiary powinna mieć kotłownia, gdzie powinna być zlokalizowana a także, jaka wentylacja powinna zostać zastosowana.
Budowa kotłowni przydomowej
Wyróżnia się kilka typów kotłowni. Wśród nich znajdują się między innymi: kotłownie na paliwo stałe, kotłownie gazowe oraz kotłownie elektryczne. Dobranie odpowiedniego systemu grzewczego jest indywidualną sprawą każdego klienta. Każda instalacja grzewcza, której źródłem jest kocioł powinna być rozplanowana w prawidłowy sposób po całym budynku. Przepisy jasno określają wymagania w zakresie montażu kotłów. Zgodnie z przepisami, kotły o mocy powyżej 25kW można zamontować w osobnych pomieszczeniach technicznych, nawet w podziemiu. Ważne jest jednak posiadanie osobnego pomieszczenia na umieszczenie składu paliwa. Kotłownie wyposażone w takie piece muszą również zostać wyposażone w niepalne drzwi o szerokości minimum 80 cm.
Budowa kotłowni gazowej
Coraz częściej kotłownie w domu jednorodzinnym planuje się w taki sposób, że znajduje się w niej tylko niewielki źródło ogrzewania np. kocioł gazowy. To wygodne urządzenie, które jest dwufunkcyjne, co oznacza, że nie tylko zapewnia ogrzewanie w pomieszczeniach mieszkalnych, ale przy tym podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli kocioł ma łączną moc nieprzekraczającą 30 kW, nie ma potrzeby organizowania kotłowni gazowej w domu jednorodzinnym. Można w ogóle pominąć takie wydzielone pomieszczenie, instalując to rozwiązanie we wnęce w łazience, toalecie czy w piwnicy. Zawsze jest jednak tak, że bez względu na to, czy jest to kotłownia na gaz wydzielona, jako osobne pomieszczenie, czy też nie, to kocioł nie może znaleźć się tam, gdzie stale przebywają ludzie, czyli np. w salonie, kuchni czy w sypialni domowników.
Budowa kotłowni w domu jednorodzinnym
Kotłownia to miejsce, w którym umieszczany jest piec zasilający cały system ogrzewania. Może tam się znaleźć również zbiornik na ciepłą wodę podgrzewaną z paneli słonecznych. Kotłownia w domu jednorodzinnym z fotowoltaiką czy piecem gazowym może mieć niewielką powierzchnię, a i tak doskonale spełni swoje zadanie. W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się kotły o mocy nieprzekraczającej 25 kW. Są to kotły wystarczające do ogrzania całej powierzchni mieszkalnej. Ważny jest jednak nie rodzaj kotła a jego wybór już na etapie adaptacji projektu do działki. Wszystko, dlatego, że architekt już na tym etapie musi wyliczyć powierzchnię kotłowni i ustalić gdzie będzie się znajdować, tak by spełniała wymagania określone w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.