Brak winiety w Czechach – czym skutkuje?

Brak winiety w Czechach – czym skutkuje?

Osoby, które często podróżują samochodem po różnych krajach Europy, doskonale wiedzą, że nieznajomość prawa szkodzi. Z jakimi problemami mogą spotkać się turyści lub kierowcy jeżdżący za granicę służbowo? Ile kosztują winietki w Czechach i jakiej wysokości jest mandat za brak winiety w tym kraju? Przekonaj się i zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe pod tym względem przed najbliższym wyjazdem!

Dlaczego trzeba pamiętać o winietce w Czechach?

Bardzo chętnie podróżujemy do naszych południowych sąsiadów, ponieważ ich piękny, zabytkowy kraj ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. To również państwo, w jakim znajdują się firmy, z którymi bardzo wielu Polaków lubi robić interesy, stąd konieczność częstych wyjazdów służbowych. Winietki w Czechach to sposób na sfinansowanie eksploatacji autostrad i dróg ekspresowych, który pochłania olbrzymie pieniądze. Trzeba je opłacać właśnie po to, aby móc swobodnie i legalnie korzystać z możliwości szybkiego przemieszczania się nimi.

Ile kosztuje winietka w Czechach?

Wykupienie tego dokumentu to stosunkowo nowy sposób na ponoszenie przez podróżujących opłaty, który sprawdza się znacznie lepiej niż dotychczas wykorzystywane bramki. Poprzez sklep online możesz uiścić opłatę elektronicznie, za pomocą jednego z wielu dostępnych środków płatności, i otrzymujesz potwierdzenie niemal od ręki. Winietki w Czechach można nabyć na 10, 30 lub 365 dni, w zależności od tego, jak długo planujesz tam przebywać, lub jak często zamierzasz przyjeżdżać do tego państwa. Jej koszt to odpowiednio: 75, 105 i 325 złotych – jak więc widać, najbardziej opłaca się wykupić ją na dłuższy okres i zyskać tym samym możliwość swobodnego poruszania się po wszystkich płatnych odcinkach, które wynoszą łącznie ponad 1000 km.

Czy można jeździć po Czechach bez winiety?

Nie wszystkie drogi w tym kraju są płatne. Winietki obowiązują tylko na konkretnych odcinkach autostrad czy ekspresówek, teoretycznie więc jeśli poruszasz się tylko po ulicach krajowych czy powiatowych, nie musisz płacić nic. W praktyce jednak bardzo trudno byłoby tak opracować trasę swojego wjazdu do Czech, aby nic nie zapłacić. Wiązałoby się to z dłuższą podróżą. Dużo bardziej opłaca się więc wykupienie stosownego pozwolenia. Tym bardziej, że mandaty za brak winiety są dość wysokie i nie da się ich uniknąć.

Jak wygląda proces nakładania mandatu za brak winiety w Czechach?

Osoba, która wykupuje ten dokument, jest zobowiązana podać numery rejestracyjne wozu, do którego ma być przypisana opłata. W momencie, gdy będzie on się poruszał po czeskich drogach, zarejestrują go kamery, które sprawdzą, czy znajduje się on w specjalnej bazie, a jeśli nie – prześlą informację o konieczności wysłania mandatu za brak winiety jego właścicielowi.

Ile wynosi mandat za brak winiety?

Trudno jest uniknąć tej opłaty, dlatego lepiej o niej wiedzieć i pamiętać. Mandat za brak winiety w Czechach wynosi ponad 900 zł (5 tys. koron czeskich), a w przypadku skierowania sprawy do sądu – nawet 19 000 zł! Nie zapomnij więc o swoim obowiązku – zakup winietkę online i podróżuj bezpiecznie oraz spokojnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 4 =