Każdy, kto chodził do szkoły pamięta, że czy to w szkole podstawowej, czy w średniej lub zawodowej, swój gabinet na terenie placówki miał też pedagog szkolny. Nie każdy uczeń miał choć jednorazową styczność z takim specjalistą, jednak jego wszechobecność w placówkach szkolnych wskazuje, że jest on potrzebny. Kim jest pedagog szkolny? Czy także w przyszłości będzie zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu?
Kim jest pedagog szkolny?
Pedagog szkolny, ogólnie mówiąc, zajmuje się różnymi problemami, z którymi mogą borykać się uczniowie. Młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawę, że coś może być problemem, ale mogą na to wskazywać pewne zachowania, jak np.:
- agresja,
- częste wagary,
- wycofanie społeczne,
- problemy z nauką, które jednak nie wynikają z żadnej dysfunkcji,
- lekceważenie zasad panujących na terenie szkoły, itd.
Najczęściej uczeń trafia do pedagoga wysłany do gabinetu przez wychowawcę, dyrekcję lub innego nauczyciela, po zaobserwowaniu np. jednego z powyższych problemów. Pedagog szkolny ma pomagać uczniom w określeniu, co stoi u podstaw pewnych zachowań oraz w rozpoczęciu walki z niekorzystnym stanem rzeczy.
Bez pedagoga szkolnego szkoła nie może prawidłowo funkcjonować
Pomimo starań i przygotowania pedagogicznego do nauczania, żaden nauczyciel nie ma jednak całej niezbędnej wiedzy o tym, jak rozpoznawać pewne problemy uczniów, co może być ich przejawem oraz jak zacząć pomagać wychowankom. Właśnie dlatego szkoła zatrudnia pedagoga szkolnego, który uzyskał stosowne wykształcenie i przygotowanie do tego konkretnego zawodu.
Jakie wykształcenie musi mieć pedagog szkolny?
Wymagania pod tym względem są bardzo konkretne. Kandydat na pedagoga szkolnego musi:
- mieć ukończone studia jednolite magisterskie lub studia II stopnia na kierunku pedagogika (zgodne z prowadzonymi zajęciami) oraz przygotowanie pedagogiczne lub:
- mieć ukończony inny kierunek na studiach jednolitych magisterskich albo II stopnia oraz studia podyplomowe zgodne z prowadzonymi zajęciami, a także – koniecznie – przygotowanie pedagogiczne.
Oznacza to, że uprawnienia do podjęcia pracy w charakterze pedagoga można nabyć w każdym momencie – wystarczy podjąć stosowne studia pedagogiczne, także w formie studiów podyplomowych.
Czy pedagog zawsze będzie miał pracę?
Pedagog szkolny będzie potrzebny tak długo, jak długo dzieci i młodzież będą częścią naszego społeczeństwa, czyli zawsze. Jeśli kogoś zaczęła interesować pedagogika studia można podjąć w tym kierunku także w dorosłym życiu. Jak jednak pogodzić naukę z aktualną pracą i innymi obowiązkami, w tym domowymi i rodzinnymi? Przecież nawet na studiach podyplomowych trzeba brać udział w zajęciach przez dwa lub trzy semestry, aby uzyskać świadectwo ich ukończenia.
Jak w prosty sposób ukończyć podyplomowe studia pedagogiczne?
Sporo szkół wyższych prowadzi przynajmniej część kierunków ze swojej oferty w formie online. Jedną z nielicznych uczelni, która proponuje wszystkie prowadzone tutaj kierunki w tej formie, jest Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Dzięki temu chętni mogą podjąć także studia pedagogiczne online.
Warto studiować pedagogikę?
Bez ludzi z wykształceniem pedagogicznym nie mogą funkcjonować szkoły. Z kolei sama młodzież zawsze borykała się z pewnymi problemami i nie uniknie tego w przyszłości. Dlatego stała obecność pedagogów szkolnych w placówkach oświatowych zawsze będzie nieodzowna. Dlatego studia pedagogiczne są zawsze na czasie i pozwolą odnaleźć się na rynku pracy oraz znaleźć stałe i pewne zatrudnienie, co jest dzisiaj bardzo istotne.